..::Poezi nga Une::..

 

 Mirmengjes,Mirdita apo Mirmbrama dhe mir se e lexoni kete leter.Isha i vetem ne kete dhom,por isha i shoqeruar dhe i zhytur me imagjinantat tuaja.Nuk munda te rri keshtu e te mos dal te pakten te ju shkruaj nje mesazh..... Pikerisht ne kete kohe,ne shpirtin tim fryen nje stuhi e madhe?...Dallga apo valet e gjakut tim mundohen te gjejn nje bark ta marin me vete por kursesi ta fundosin ket bark(zemer te vetmuar). Nje ze i dallgave te mia therret,bertet qe te ndegjojn edhe malet,por kot e tera pothuajse merr fund ne nje vobeketsi te erret..... Kam frike ..... a thua e kujt do te jet ajo dor qe te dhez kandilin tim,te qendroj pran saj te ndriqoj pa pushuar?..... Prap kam frik....... tani zogjet cicerojn,... apo kendojn edhe per mua ?.... Thuaja kenges or bilbil ,edhe me ze te shtjerrur kendo se te ndimoj edhe un !!!.... vajot se lotet e gezimit jan te embel!!Jasht bie shi,...bilbili loton....nuk di a ma shum pika shiu a po me shum lotet ne fytyren e tij rrjedhin ....Pse te qendroj un mrenda? Dal jasht dhe e pys:ke or bilbil q vajton?Bilbili u pergjegj me zerin e tij te shtjerur :nuk po vajtoj por po kendoj.Po si po kendon me lot?pyeta bilbilin.Kendoj keshtu qe tani kam gjetur folen,kam filluar te ndertoj qerdhen e dashuris,se kam filluar te puthi buzen e enderuar me par.U gzova shum kur pash se ishin lot gzimi.... Bilbilit i thash eja ne dhomen time nderto qerdhen ... Ai ma ktheu jo i nderuar flm shum nga ju.Por pse nuk vjen? pyta bilbilin... bilbili mu pergjegj  prap: Dua te jetoj vetem me princeshen time ne nje ishull larg te gjetheve,ateher ndjehem i lumtur kur jetoj ne liri.Me pelqeu shum mendimi i bilbilit,pash se dashuria eshte shpres e jetes.Pyeta bilbilin :a ben te vi me ju or bilbil?bilbili ma ktheu:mua nuk me pengon as pak,por edhe ti duhet te dashurosh ,edhe per ty ka ishuj tjer,edhe ti duhet te jetosh i lumtur si te tjeret.prap kerkova ndim prej bilbilit e i thash:<<"me ndimo or bilbil ti tregoj edhe un asaj vazje se edhe un e dashuroj">>. Bilibili pa dhimbjen time dhe me tha:me shkruaj nje leter une do ti ja dergoj e do ti them se liria e keti djaloshi mbaron aty ku filloj liria e te tjetrit!Mjafton qe ta din se e zen tmerri kur te parafytyron ne krahet e tjetrit.Bilbili mori rrugen e tij per mua!... Fluturoj me nxitime,un u gzova shum,por akoma isha i helmuar nga nje shprese e mbetur.Mendoj ku ta gjej shkakun,arsyn,jeten...? Ku ta gjej dashurin ta mposht vdekjen?....Kam nje frik te madhe para se te kthehet bilbili,kam frik se do te me humb kjo dashuri .Por... ne dasmen e saj do te shkoj i pa ftuar,do te veshtroj nga larg me zemren e lenduar.Fshehurazi nga bota do te qaj bashk me kujtimin ne heshtje.Tani keto dit vetem bilbilin po pres te me kthehet nje lajm me nje leter te dhen nga ajo??!!!... te shkrova shum se nuk kisha koh te shkruaj pak....             

     e shkruar te shtunen me 24.05.2003 nga selajdini     selajdin18@hotmail.com    

 

 

 Jeta asht e bukur kur dikush

te kujton,por me e bukur

behet kur e merat qe e dashuron.

 

 

Ti je nje gj qe nuk harrohesh

Ti je nje plag qe nuk sherohesh

Ti njeriun e fut ne mendime

Ti mbete plag ne zemren time!!

 

 

Kur nuk kam besuar ne ket jet

 se ka dashuri te vertet.

Prej asaj dite kur tetakova

 fjales dashuri i besova.

E dua jeten plot dashuri

te dua ty si dy syt e mi.

 

 

Ditet ikin dhe prap i kujtoj

der sa te vdes me ty dua te jetoj.

Ku me je ti sante?

Me ka mar malli ah kjo

 largesia zemren ma kalli.

 

 

Nese ti me harron ne ket jet

do te kerkoj varrin e shkret

do te mbulohem me dhe te zi

temos me djeg malli per Ty!!!

 

 

Nese e mban ket mesazh me don

nese me urren nuk e lexon!

nese ma kthen me deshiron

nese nuk pergjigjesh nuk mundhes ma mu

qfar do te bejsh?

 

 

Kur te pash lindi simpatia

kur me buzqeshe e dita se qenka dashuria

por kur me fole e dita se do te me thash

te dua ket e verejta ne buzet e tua.

 

 

Nata me yje puthjen ta dhuroj

dita me djell ty te kujtoj.

Deshiroj te jem pran teje te flas

te tregoj se ne ket bot pa ty sdua te jetoj.

 

 

Er e bukur fllad i leht

mendoj per ty e jo per dhjet

kur jam me ty nga gzimi dua te fluturoj

me ket leter nje puthje ta dhuroj.

 

 

Kjo jet pa ty nuk ka vler per mua

andaj kuptoje shpirti im

se vetem ty te dua,nuk asht vjersh as poezi

por buron nga zemra ime qe te don vetem ty.

 

 

Ne te deqanit e kem zakon

i ja falmi zemren ati qe e meriton

nuk jem tradhtareas te frikshme

por ne dashuri jem shum te rrezikshme...

 

 

Dhimbjet lotet pikllimet dhe shum perjetime te hidhura,

me kohen i mbulon pluhuri i harreses.

Por dikush i veqant siq je ti

"Kur_Nuk_Harrohet"

 

 

Me pasur nje thik Zemren me coptu 

ne vend te gjakut del fjala i dashur te DUUU..

Eadhuroj qdo gjee dua gjdo send

 po me shum se ti Sdua as kend...

 

 

Largesia me mundon dashuria memungon

zeri yt i embel shpirtin ma qetson

Besoj se sme harron mendoj se sme tradhton

Beso se ZEMRA ime veq TY te DON.

 

 

Te dua kur hec

te dua kur qesh

i dua syt e tu dhe lotet qe i mshef

te dua me ZEMER te dua me SHPYRT

sme pengon rrobrija kur jam rrobi yt...

 

 

I dua lulet kur qelin ne pranver

e dua drandafilinvetem ti mar er

por me shum te DUA ty edhe buzet

 e tua qe gjithmon me ushqejn mua.

 

 

Dije se per ty vuaj dije se per ty shkruaj

dije se per ty jetoj ne ket nat nje

puthje ta dhuroj,ta dish se per ty

do te vdes sa te jet jeta e jotja do te mbes..

 

 

Ti fali syt nese ti i shikon

ti fali duart nese ti i shtrengon.

Ta fali ZEMREN nese ti e don

ta fali ShPyRtIn sepse ti e meriton!!

 

 

Dy zemra qajn nje Mall e kan

dy sy lotojn nje gj e shikojn

dy Duar ledhatojn nje shpirt e sherojn

dy Goja flasin nje bot e plasin

dy Shpirta jemi nje ZEMER e kemi

 

 

Viel kann einmensch vergessen

was in traum verfligt,doch

nie vergisst man ein mensch

der am herz liegt........

 

 

Hoi du aber der arzt hat mir

verboten mit dir zu unterhalten,

er hat angst dass ich zuckerkrakheit

 bekomme weil du zu sss bist.

 

 


 


   

Kostenlose Webseite von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!